سوالات متداول کراتینه مو Hair Keratin FAQ با سونیا کیارسی

کراتین اول داخل غلاف مو می شود (مایع کورتکس) و سپس روی موها یک غلاف می بندند و باعث استحکام، شناخت و خاصیت ارتجاعی مو می شود (فولیکول ها)

از کراتین های بدون مواد (فرمالین)

فرمالین یافرمال دی هاید یک نوع گاز شیمیایی می باشد که خواص صاف کنندگی دارد اما برای سلامتی بسبار مضر است.

کراتین های درمانی از خواص درمانی بالایی برخوردارند و خواص ضد وزی دارند ولی صاف کنندگی کمتری دارند.

اگر موهایی بلند دارید، باید از ۲ نوع حالت‌دهنده استفاده کنید؛ یک حالت‌دهنده و کاندیشنر در حمام که در نهایت آن را آب می‌کشید و یک کرم مو بعد از حمام که روی موها بزنید و آن‌ها را از آسیب‌های احتمالی محافظت کنید. اگر هم احساس می‌کنید موهای‌تان شکننده شده‌است یا آن‌ها را کوتاه کنید یا از آرایشگرتان بخواهید برای شما از نوعی کاندیشنر عمیق و قوی مو و یا یکى از لاین هاى درمانى را برایتان استفاده کند.

کراتین های صافی معمولا دارای مواد فرمالین هستند که البته امروزه درصد این ماده بسیار پایین آمده و به میزان ۰۲% درصد رسیده است و یا حاوی مواد سیلیکونی هستند که اصطلاحا به آن silk می گویند.

ترجیحا اول برای موهای آسیب دیده بر اثر عوامل شیمیایی (رنگ، مش، دکلره) بعد موهای فر و وز و در آخر موهای سالم.

افرادی که قبلا از بیماری سرطان رنج می بردند، افرادی که از داروهای اعصاب استفاده می کنند، افرادی که از داروهای غدد استفاده می کنند، زیرا این داروها روی خون اثر گذاشته و عملکرد کراتین را مختل می کند، پس بهتر است قبل از انجام کار از سلامت مشتری اطمینان حاصل کنیم.

شامپوها به طور معمول حاوی مواد سولفات وسدیم (نمک) هستند که اصطلاحا remover کراتین هستند، پس استفاده از این شامپوها نادرست است و باید از شامپوهای sulfat-free استفاده شود یا شامپوهای کراتین دار

بلی، زیرا کراتین هم مثل هر مواد دیگری یک مدت زمان ماندگاری دارد. هفته ای ۲ بار شستشو کافی می باشد.

کار با مواد اگر قبل از کراتین انجام شود بهتر است.

ترجیحا ۵ روز قبل از کراتین و ۳ ماه بعد از کراتین

به دلیل باز شدن پولک های مو برای جذب بیشتر کراتین و از بین بردن چربی ها و آلودگی ها از روی موی سر

۳۰ تا ۴۰ درصد که ترجیحا برای موهای آسیب دیده ۴۰% بهتر است.

صافی ژاپنی را میتوانیم فقط روی موهای سالم و طبیعی انجام دهیم و از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده، اما کراتین همان طور که از اسمش پیداست یک ماده ی درمانی می باشد و تمام افراد می توانند از این ماده استفاده کنند.

بهترین کار، اتو کشی درست می باشد که مهمترین نکته در دوام کراتین می باشد.

مو بیش از حد اشباع می شود و زمان خشک کردن موها دو برابر می شود.

به خاطر یک سری مواد شیمیایی نگهدارنده ها ممکن است باعث آسیب دیدگی پوست سر شود.

زیراکراتین براى درمان ساقه است، نه ریشه، و اگر به ریشه بخورد باعث ریزش میشود.

دلیل اصلی ریزش مو بعد از کراتین خوردن مواد به کف سر است

به هیچ عنوان در کراتین‌ها نباید مواد به کف سر برخورد کند، در لاین‌های احیاء نیز بیشتر مواد نباید به کف سر بخورد، ولی لاین درمانی وجود دارد که درمان خشکی و یا چربی کف سر است در این لاین‌ها مواد به کف سر زده می‌شود برای درمان، به جز این دو لاین هیچ مواد دیگری نباید به کف سر زده شود چه در کراتین‌ها چه در لاین‌های احیاء مو

در قسمت اتوکشی مواد، که مهمترین قسمت درمان و احیاء موست، حتماً باید توسط متخصص انجام شود، اتوکشی با اتوی نامناسب و یا با روش اشتباه، نه تنها مو را درمان نمی‌کند بلکه به مو آسیب هم می‌زند؛ ولی اگر توسط فرد حرفه‌ای انجام شود، به هیچ عنوان آسیب نمی‌ زند و بهترین راه کار برای جذب مواد است.

در لاین‌های احیا زمانی که نکات رعایت نشود و یا موها دوباره دکلره شود می‌‌توان بعد از  ۱۰ تا ۱۴ روز دوباره موها را احیا کرد ولی در کراتین‌ها حتماً باید ۶ ماه گذشته باشد؛ اگر زیر ۶ ماه دوباره کراتین می‌کنید، حتماً باید فرد با تجر‌به و متخصص این کار را انجام دهد.

خیر، فقط به علت خورد نشدن موها در اکثر افراد این اتفاق می افتد.

سوالات متداول احیاء مو FAQ

در روش احیاء مو، بعد از انالیز موها، هر انچکه مو از دست داده و صدمه دیده به مو برگردانده میشود تا مو به شکل اول خودش در بیاید.

از تمامى لاین هاى احیاء میشود استفاده کرد، فقط مناسب با موى خودتان ( تشخیص ان به عهده درمانگر شماست)

خیر، به هیچ عنوان

مواد جدید درمانى جایگزین کراتین ها و کاملاً گیاهى هستند.

مواد احیاء از خواص درمانی بالایی برخوردارند و خواص ضد وزی دارند و تماماً گیاهى هستند و حتى در مجاورت گرما دود شیمیائى تولید نمیکنند،و صاف کنندگی کمتری دارند. تنوع انها بسیار بالاست، به دلیل اینکه براى هر نوع مو وهر نوع آسیبى یک نوع مواد وجود دارد

ولى کراتین ها هر چقدر هم که فرمالدهید نداشته باشند در مجاورت گرما تولید شیمیائى تولید میشود که فوقالعاده خطر ناک میباشد،و براى همه موها استفاده هستند.

براى تمامى موها و براى رفع تمامى مشکلات ساقه مو

افرادی که قبلا از بیماری سرطان رنج می بردند، افرادی که از داروهای اعصاب استفاده می کنند، افرادی که از داروهای غدد استفاده می کنند، میتوانند احیاء کنند، ولى دوام مواد روى انها کمتر است، زیرا این داروها روی خون اثر گذاشته و عملکردمواد را مختل می کند، پس بهتر است قبل از انجام کار از سلامت مشتری اطمینان حاصل کنیم.

شامپوها به طور معمول حاوی مواد سولفات وسدیم (نمک) هستند که اصطلاحا removerمواد احیاء هستند، پس استفاده از این شامپوها نادرست است و باید از شامپوهای sulfat-free استفاده شود یا شامپوهای کراتین دار

بلی، زیرامواد احیاء هم مثل هر مواد دیگری یک مدت زمان ماندگاری دارد. هفته ای ۲ تا ٣بار شستشو کافی می باشد.

کار با مواد اگر قبل ازاحیاء انجام شود بهتر است.

ترجیحا ٧ روز قبل ازاحیاء و ۶ ماه بعد ازاحیاء

در مواد هاى درمان مو، موادى داریم که هیچ تغیر رنگى مو نمیکند، ولى موادى هم داریم که در کنار احیاء، موها را رنگساژ هم میکند،

مناسب براى افرادى که موهاى به شدت آسیب دیده دارند و دوست دارند رنگساژ بکنند.

به دلیل باز شدن پولک های مو برای جذب بیشتر موادو از بین بردن چربی ها و آلودگی ها از روی موی سر.

بستگى به نوع مواد۳۰ تا ۴۰ درصد و در بعضى مواد ١٠٠٪؜

خیر، نهایتاً بعد از یک ساعت شستشو میتوان کرد.

به دو طریق :

۱- استفاده از خود مواد احیاء به صورت درمان هاى یک روزه،

در این روش با کار با براشینگ و اتو کشی به صورت جذب مواد، دوام آن ۶ ماه الی یکسال می باشد (اصطلاحا درمان دراز مدت)

٢-به صورت گرفتن سرویس هاى ماهیانه و استفاده محصولات مناسب موى خودتان در منزل در کنار سرویس ها

معمولاً نهایتاً بعد از ۴ سرویس درمانى موها سالم میشوند(اصطلاحا درمان هاى ماهیانه)

بله، مواد مخصوص درمان موخوره داریم، و حتى در بیشتر لاین هاى درمانى دیده میشود موخوره درمان میشود.

زیرا بیشتر پوسته ها به دلیل خشکى زیاد و یا چربى زیاد است و با درمان انها ، پوسته ها هم درمان میشود

بله، موادى هست براى درمان پوسته و شوره سر

بله، و در اکثر افراد این اتفاق می افتد.

مو بیش از حد اشباع می شود و زمان خشک کردن موها دو برابر می شود.

بهترین کار، اتو کشی درست می باشد که مهمترین نکته در تاثیر مواد می باشد.

صافی ژاپنی را میتوانیم فقط روی موهای سالم و طبیعی انجام دهیم و از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده، اما مواد احیاء وکراتین ها همان طور که از اسمش پیداست یک ماده ی درمانی می باشد و تمام افراد می توانند از این ماده استفاده کنند

بوتاکس مو درمانی موهای آسیب دیده است ولی در لایه‎‌های زیرین مو، پس در بوتاکس تراپی ما صافی زیادی نداریم، ولی در پروتئین تراپی‌ها به علت وجود مواد مغذی و آمینواسیدهای بالا هم لایه زیرین (کورتکس) وهم لایه روئشی ( مواد کوتیکول) آبرسانی و درمان می‌شود، پس موها صاف می‌شوند.

ویتامینه موها مخصوصا در زمانی که موها سالم اند اما دچار خشکی و زبری شده اند

می تواند تاثیرات شگرفی بر زیبایی مو داشته باشد

همه ما باید به زیبایی موهای خود اهمیت داده و نسبت به سلامت موها حساس باشیم

بنابراین اگر تاکنون به فکر ویتامینه موهای خود نبوده اید با تماس با ما دست به کار شوید

ما با لاین ویتامینه کراستاس هر انچکه موهاتون نیاز دارد به آن میدهیم

بوتاکس مو درمانی موهای آسیب دیده است ولی در لایه‎‌های زیرین مو، پس در بوتاکس تراپی ما صافی زیادی نداریم، ولی در پروتئین تراپی‌ها به علت وجود مواد مغذی و آمینواسیدهای بالا هم لایه زیرین (کورتکس) وهم لایه روئشی ( مواد کوتیکول) آبرسانی و درمان می‌شود، پس موها صاف می‌شوند.

درمان موها‌ی آسیب دیده با موادی گیاهی که در دنیا جایگزین کراتین‌ها شده است را احیاء مو می‌گویند.

به تازگی پروتئین‌ها جای خود را به کراتین‌ها داده اند، در کراتین تراپی اغلب از بوی تند و آزار دهنده مواد و دود زیاد شکایت دارند، در پروتئین تراپی‌ها با جایگزین پروتئین به جای کراتین‌ها هم موهای نرم و ابریشمی دارید و هم بوی تند و آزار دهنده‌ای وجود ندارد که شما رو اذیت کند.

در واقع کراتین یک نوع پروتئین که به صورت طبیعی در بدن ما هستند که در ناخن، مو و دندان ما وجود دارد عنصر استفاده شده در آن فرمالدئید است که عامل بیماری زا است برای کسانی که با کراتینه سرکار دارند، ولی  برای کسانی که موهای خود را کراتینه می‌کنند، مشکلی ندارد میزان فرمالدئید در این محصولات متفاوت است. متاسفانه هرچقدر میزان فرمالدهید بالاتر باشد خطرناک تر و بیمارى زا تر است ،کراتین هاى احیاء بدون فرمالدهید  تا ۷۰ درصد احیا دارند و ۳۰ درصد هم صافی ایجاد می کنند، برای فرم دهی و ضخامت تارهای مو ترمیم دیده و یا موهای سالم استفاده می شود پیش از استفاده از کراتینه اگر مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس هستید حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید.

دو نوع کراتین مو بصورت کلی در بازار مراقبت از مو وجود دارد:

نوع اول: کراتین احیا کننده مو
نوع دوم: کراتینه برزیلی یا کراتینه صافی
براى صاف کردن مو

البته کاراتین صافی جدیدا منسوخ شده است و ریباندیگ و المنت مو که کاملاً شیمیائى میباشند،  تنها تفاوتی که در این دو روش مو وجود دارد نوع محلولی است که استفاده میشود، وگر نه هر دو منسوخ شده میباشند

افرادی که در اثر عواملی مانند سوختگی ناشی از مواد شیمیایی موی سرشان آسیب دیده، همچنین برای موهای دمیج می توانند از  احیاء کننده هاى مو جهت ترمیم و تقویت موهایشان بهره ببرند. دیگر نیازى به کوتاهى موهاى آسیب دیده نیست،  این نوع مواد  مو مشابه تقویت و ویتامینه کردن موها می باشد.

پس صرفا اگر دنبال احیا کردن موهای سوخته خود هستید روش احیاء کننده مو برای شما کافی است ولی اگر دوست دارید در کنار ترمیم موهایتان آنها را صاف و درخشان کنید حتماً به ما بگوئید تا ما از احیاء کننده هاى قوى استفاده کنیم تا همراه با ابرسانى از صافى موهایتان هم لذت ببرید

اگر کسی نمی خواهد حالت موهای مجعدی خود را از دست دهد و موهایش صاف شود روش احیاء کننده کراستاس ما بسیار مناسب میباشد.

اگر مو دمیج آسیب دیده و خشک و بی آب باشد  با روش احیاء کننده مو می توان آن را به موی سالم تبدیل کنیم. اما فراموش نشود تا قبل از اینکه مو ساختارش را از دست بدهد قبل آن بهتر است کار احیاء مو انجام شود و بعد کار رنگ و مش بتوانیم روی موی سر دوباره انجام دهیم که مو ساختارش را از دست ندهد. و بتواند مو زیر دکلره دوام بیاورد، و بعد از اتمام دوباره کار احیاء انجام دهیم تا موها سالم بماند.

در غیر اینصورت اگر مو خیلی آسیب دیده نیست و موی خشک و بی آبی هم نیست و احتمال سوختن کامل برای ما وجود ندارد ما می توانیم رنگ مو را ابتدا انجام دهیم و بعد کار  احیا کننده مو را اجرایی کنیم.

استفاده از مواد  احیا مو خوب و محصولات مطمئن باعث می شود بعد از گذشت مدتی روی موهای شما واکنش بدی نذارد.

دوام کار تقریبا ۴تا ٨ ماه است بستگی به نگهداری افراد که در محیط های  نامناسب قرار می گیرند و پولک های موهایشان باز می شود از شامپوها و نرم کننده های مخصوص استفاده نمی کنند این کارها باعث کمرنگ شدن دوام احیاء مو می شود.

اما اگر کسی هم از بابت نگهداری داخل منزل از شامپو و ماسک های مناسب استفاده کند و دائماٌ هم کار  رنگ و مش انجام ندهد می تواند در واقع دوام بیشتری را داشته باشد و تقریباٌ تا ٨ ماه ماندگار است،

۱-درست برخلاف تابستان در فصول سرد سال موهای ما به دلیل نبود رطوبت خشک و وز می‌شوند؛ بنابرابن آبرسانی به موها با محصولات هیدراته معتبر در اشکال مختلف ماسک و نرم کننده‌های مو کمک ویژه‌ای به نرم و لطافت بخشیدن به موها می‌کند.

۲-حمام کردن با آب داغ به ویژه زمانی که موهای شما به دفعات رنگ یا دکلره شده‌اند رطوبت و چربی طبیعی آن را از بین می‌برد و در نتیجه بعد از هر بار حمام موهای شما سوخته و خشن به نظر خواهند رسید. پس به توصیه متخصصان بعد از شست‌وشو، موهای خود را با آب‌سرد آبکشی کنید چرا که آب سرد به بسته شدن کوتیکول‌های مو و حفظ رطوبت آن کمک ویژه‌ای می‌کند؛ از طرفی به محض قرار گرفتن در معرض هوای گرم یا سرد خارج از حمام موهاخشک شده و در نهایت وز و شکننده می‌شوند.

۳-تمامی مواد صاف کننده که با عنوان‌های مختلف کراتینه در بازار موجود هستند، آسیب‌های جدی به ساختمان موهای شما وارد می‌کنند؛ بنابراین غیر از سالن‌های انگشت‌شمار که از مواد استاندارد برای احیاء موهای آسیب دیده شما استفاده می‌کنند، درصد زیادی از آنها موقتی است و در مدت‌کوتاهی اوضاع را از همانی هم که بوده خراب‌تر می‌کنند پس گول تبلیغات را نخورید.

۴-عمده‌ترین دلیل وز شدن موهای سالم در سال‌های اخیر غیر از سهل‌انگاری در مراقبت، استفاده بیش از اندازه از وسایل حالت‌دهنده به ویژه اتوی مو با حرارت بالاست؛ حرارتی که اگر روی پوست شما قرار گیرد باعث تاول می‌شود و دمار از روزگار موهای شما در می‌آورد. شاید تا امروز به این موضوع دقت نکرده باشید اما همین شامپوهای ساده، نرم کننده و اسپری‌هایی که برای شستن و حالت دادن به موهای خود استفاده می‌کنید، می‌توانند به آنها آسیب بزنند چرا که تعدادی از این محصولات در ترکیبات خود الکل دارند و به سادگی موها را از ریشه می‌خشکانند. پس توجه داشته باشید که هنگام خرید سراغ محصولات فاقد الکل بروید.

۵-یکی از شایع ترین اتفاقاتی که سلامت موهای ما را به خطر می اندازد عادت نداشتن ما به استفاده از نرم کننده و ماسک های آبرسان و تقویتی است. ترکیباتی که بعد از شستشوی موها در حمام اجازه خرد شدن یا هر گونه آسیبی را به ساختمان مو نمی‌دهد. اما نوع محصولی که قرار است از آن به عنوان نرم کننده استفاده کنید اهمیت زیادی دارد پس با کمی تحقیق و جستجو یکی از موثرترین انواع آن را انتخاب و مصرف کنید. تجربه دیگران در خوب یا بد بودن یک محصول هم به انتخاب شما کمک وی‍ژه ای خواهد کرد.

۶-اما به عنوان دلیل و نکته تکراری آخر باید تاکید کنیم که استفاده از مواد دکلره و رنگ‌های شیمیایی برای تغییر رنگ موهای‌تان را به حداقل برسانید چرا که موهای شما هر چند مقاوم و سالم باشند، در برابر این مقدار ترکیبات شیمیایی آسیب دیده، سوخته و وز به نظر می‌رسند.