حالت دادن به موهای وز و زبر کار ساده ای نیست. به خصوص وقتی عجله داشته باشید این موها غیر قابل کنترل تر می شود و حتی با اتوی مو هم صاف و ابریشمی نمی شوند. در سالن های زیبایی برای خوش حالت جلوه دادن موها از ابریشم سازی مو استفاده می شود. این روش به تنهایی یا همراه با کراتینه مو در صاف و براق کردن موها تاثیر زیادی دارد.

بعضی موها ذاتا پف و وز هستند و در واقع به طور ژنتیکی ساختار مو، به این صورت است. موهایی که خیلی خشک و زبر و وز هستند در اثر استفاده از سشوار و اتوی مو، به شدت آسیب می بینند و اوضاع از این هم بدتر می شود. البته موهایی که به طور ژنتیک خشک و وز هست هم با استفاده از شیوه های ابریشم سازی مو به حالت لخت و براق در می آیند.

در اغلب موارد، ژنتیک بی تقصیر است و روش های اشتباه مراقبت از مو، باعث خشکی و پف و وز مو شده است. معمولا دکلره کردن موها به دفعات زیاد چنین مشکلی را به وجود می آورد. به خصوص وقتی آرایشگر غیر حرفه ای باشد و از مواد نامرغوب هم استفاده بشود صد در صد موها آسیب می بیند.

بسیاری از مراجعه کنندگان به سالن، در اثر دکلره های قبلی، موهای وز و سوخته دارند. گاهی این موها چنان آسیب دیده که پودری و خمیری می شود. میزان آسیب در این موها به قدری زیاد است که پیوندهای بین اسید آمینه ها کاملا شکسته و ساختار پروتئین به کلی تخریب شده است. وقتی موها زبر و وز شده و ظاهر خشن و غیر قابل کنترلی پیدا می کند، موها نیاز به کمک فوری دارند.

صاف و ابریشمی کردن موها

ابریشم سازی مو برای چه کسانی مفید است؟

همه خانم ها دوست دارند که موهایی زیبا و خوش حالت داشته باشند. موهای وز و زبر و خشن، اصلا زیبایی خاصی ندارد و ظاهر را نامرتب و شلخته نشان می دهد. با استفاده از اتوی مو و سشوار نمی توانید این موهای آسیب دیده را صاف و شلاقی کنید. در واقع وقتی ساختار پروتئین مو آسیب می بیند ساقه مو کاملا تغییر شکل می دهد.

کراتین ماده سازنده پروتئین مو است و در صورت تخریب و آسیب جدی، شکل ظاهری مو تغییر می کند. برای اصلاح این مشکل باید پیوندهای شکسته را با استفاده از کراتین، ترمیم کرد. تکنیک های زیادی برای احیای موهای آسیب دیده وجود دارد که رایج ترین آن، کراتین درمانی و صافی برزیلی است. بوتاکس درمانی، ریباندینگ، پروتئین تراپی همگی برای اصلاح پیوندهای شکست شده، موثر هستند.

پیشنهاد مدیر:  چگونه موها را با مواد طبیعی کراتینه کنیم؟

در اغلب مراکز زیبایی مو از روش های تکمیلی همانند ابریشم سازی نیز استفاده می شود. با استفاده از این خدمات، لطافت و نرمی موها افزایش یافته و موها براق و لخت می شوند.

ابریشم سازی مو برای همه کسانی که به طور ژنتیک موهای فر یا خشک و وز دارند، توصیه می شود. همچنین همه کسانی که در اثر رنگ و دکلره و … موهایشان دچار آسیب شده نیز می توانند با استفاده از مواد درمانی فرموله شده، موهایی ابریشمی و لخت و براق داشته باشند. اگر به هر علتی، دچار خشکی و زبری مو شده اید، صرف نظر از ژنتیکی بودن یا اشتباهات رایج در مراقبت از مو، می توانید برای ابریشم سازی مو اقدام کنید.

موهای صاف و براق

 ابریشم سازی مو چگونه انجام می شود؟

ابریشم سازی مو یک روش مکمل و درمانی است. این شیوه با  کراتینه کردن مو تفاوت دارد ولی نتیجه کار، شباهت زیادی دارد. در این شیوه به جای مواد حاوی پروتئین کراتین از محصولاتی استفاده می شود که بر پایه کراتین سیلک هستند. انواع روغن های گیاهی و ویتامین E برای براق و ابریشمی کردن مو به کار می روند که با بافت کراتین پروتئین تفاوت دارند.

اصولا این روش بعد از تکنیک های درمانی اصلی استفاده می شود. مواد ابریشم سازی مو حالت مکمل دارند و با هدف آبرسانی به موها استفاده می شوند. البته اگر موها طبیعی و بدون دکلره باشد نیازی به درمان های کراتین وجود ندارد و معمولا در یک جلسه از تکنیک ابریشم سازی مو استفاده می شود. در مورد موهای وز طبیعی برای افزایش نرمی و لختی مو، نیاز به تقویت ریشه و ساقه مو است.

به این ترتیب دز خاصی از مواد برای ترمیم خشکی و زبری مو استفاده می شود. این مواد تقویت کننده و آبرسان هستند و حاوی مواد آنتی اکسیدانی برای محافظت از مو هستند.

نکته: مشکل پف و وز مو در هوای گرم و مرطوب بیشتر حس می شود. رطوبت بالا و گرما، فرهای طبیعی مو را بیشتر درگیر وز می کنند. برای رفع این مشکل لازم است تا کراتینه و ابریشم سازی مو با هم انجام شود. دوام صافی و شلاقی شدن موها بین 4 تا 6 ماه است.

پیشنهاد مدیر:  نکات مهمی که قبل از رنگ کردن موها، باید بدانید!

کراتینه و احیای موهای وز

تفاوت ابریشم سازی مو و کراتینه چیست؟

کراتینه مو یک تکنیک رایج برای بازسازی و اصلاح ساختار مو است. با توجه به نوع مواد به کار رفته در کراتینه، موها بین 40 تا 80 درصد صافی دارند. ابریشم سازی ولی یک روش مکمل برای افزایش صافی و لخت و براق شدن موها است. این ساده ترین تعریف از کراتینه و ابریشم سازی مو است که یک ایده ذهنی از کل کار، می دهد. در ادامه به برخی تفاوت های اصلی بین کراتینه و ابریشم سازی مو اشاره شده است:

1-اولین تفاوت در مدت زمان ماندگاری است. در صورت مراقبت صحیح، کراتینه تا 6 ماه دوام دارد. پس از این زمان لازم است تا دوباره موها کراتین و بازسازی شود. این در حالی است که ابریشم سازی مو یک روش دائمی به حساب می آید و نیاز به تجدید ندارد. مشابه این تاثیر در ریباندینگ هم دیده می شود. در واقع تا زمانی که موها را کوتاه نکنید، ساقه مو نرم و ابریشمی باقی می ماند.

بدیهی است موهای تازه رشد یافته و ریشه موها نیز به حالت اولیه در می آید. مثلا اگر موها از قبل فر و وز بوده، با رشد ریشه مو در قسمت بالای سر همان حالت دیده می شود. در این مورد مقدار رشد موها تاثیر دارد که در هر فرد متفاوت است.

2-کراتینه برای اصلاح ساختار موهای آسیب دیده است و روی موهای دمیج انجام می شود. اما ابریشم سازی اغلب بر روی موهای طبیعی و سالم انجام می شود.

مراقبت از موی کراتین شده

تفاوت در نگهداری از مو

3- برای کراتینه کردن مو از حرارت بالا استفاده می شود. مواد کراتینه حاوی فرمالدئید هستند و مولکول های کراتین تحت گرما وارد کوتیکول مو می شود. این عملیات در ابریشم سازی مو، وجود ندارد و پروسه کار کاملا متفاوت است.

4- به فاصله تقریبا دو هفته بعد از کراتینه می توان موها را رنگ و دکلره کرد. استفاده از رنگ موهای بدون آمونیاک توصیه می شود اما به طور کلی رنگ کردن موها بعد از کراتینه، منعی ندارد. در صورتی که بعد از ابریشم سازی مو بهتر است تا مدت ها به سراغ رنگ مو نروید.

5- بعد از ابریشم سازی مو همیشه حالت مو صاف و لخت است و نیازی به سشوار نیست. در خالی که بعد از کراتینه می توان موها را با سشوار حالت داد. برای صاف ماندن مو نیز کافی است بعد از شستشو، با باد سشوار موها را خشک کنید. به این ترتیب مولکول های تزریق شده، فعال می شوند.

پیشنهاد مدیر:  دانستنی هایی از بالیاژ مو و بلیاژ روسی

ابریشم سازی مو وز و فر

باید ها و نبایدها در مراقبت از مو

برای افزایش کراتین و صافی موها لازم است تا به درستی از موها مراقبت کنید. در مورد تکنیک ابریشم سازی، نگرانی بابت از بین رفتن نرمی و ابریشمی بودن مو وجود ندارد ولی این به معنای نادیده گرفتن اصول اولیه مراقبتی نیست.

بعد از انجام تکنیک کراتینه یا ابریشم سازی مو حتما از محصولات مناسب بهداشتی برای موها استفاده کنید. به عنوان اولین قدم نیز شامپوهای سولفات دار قبلی را دور بریزید.

هر دو این روش ها برای اصلاح ساختار مو و افزایش نرمی و لطافت موها انجام می شود. در نظر داشته باشید که عدم تغییر سبک زندگی و اجرای دوباره اشتباهات قبلی، موجب آسیب به موها می شود. کراتینه و ابریشم سازی، سپر محافظتی خوبی هستند ولی تا حدی قدرت مانور دارند.

دوش آب داغ، شستشوی زیاد موها، شانه زدن مو در حمام و …. همگی به موها آسیب می زند و کراتینه و مواد ابریشم سازی مو نمی تواند جلوی این آسیب ها را بگیرد.

قبل و بعد ازابریشم سازی مو

دکلره نامرغوب و آرایشگر غیر حرفه ای دست به دست هم می دهند تا موهایتان وز و سوخته و پودر بشود در این مرکز به صورت تخصصی روی احیا مو کار می شود. با استفاده از روش های نوین احیا، ساختار به هم ریخته مو ترمیم شده و زنجیره گوگرد مو به حالت اولیه بر می گردد. گاهی لازم است تا قبل از کراتینه از پروتئین تراپی یا پلکس و دیگر روش های ترمیم ساختار مو، استفاده شود.

کلیه کارها در یک روز انجام می شود و با یک بار مراجعه می توانید موهایی صاف و ابریشمی داشته باشید. چگونگی مراقبت از مو و محصولاتی که روی موها استفاده می کنید در ماندگاری صافی تاثیرگذار است. در صورت مراقبت صحیح بین 4 تا 6 ماه موها به همین کیفیت باقی می ماند. در مراجعات بعدی می توانید از ویتامینه های کابین و سایر روش های احیا برای ترمیم، کراتینه و صافی استفاده کنید.